Pielęgnacja i konserwacja

Pielęgnacja i konserwacja

Niech Twój zakup służy jak najdłużej

Dziękujemy za dokonanie zakupu! Miło nam, że kiedy chodzi o modę, wybierasz CHILDRENSHOWROOM! Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie informacje dotyczące użytkowania i konserwacji. Zapoznaj się z nimi, aby móc jak najdłużej cieszyć się z zakupionego towaru!


Pielęgnacja Odzieży

W celu zachowania dobrego wyglądu ubrań konieczne jest stosowanie się do zaleceń konserwacji odzieży, które znajdują się na wszywkach odzieżowych lub dołączonych etykietach. Przed przystąpieniem do konserwacji należy szczegółowo zapoznać się z zamieszczonymi tam informacjami. Podawane są one w formie piktogramów.

Skuteczna i bezpieczna pielęgnacja odzieży

Pamiętaj o właściwej temperaturze

  • Zawsze pierz rzeczy w temperaturze wskazanej przez producenta. Informację znajdziesz na wszywce lub etykiecie.
  • Odzież termiczną pierz w temperaturze poniżej 40 stopni. Zachowasz jej właściwości i zapobiegniesz kurczeniu.
  • Zwracaj uwagę na kolor pranej odzieży:
    • Ubrania białe pierz z białymi, a czarne i kolorowe z ubraniami w zbliżonych odcieniach.
    • Ubrania ciemniejsze i jeansy pierz na lewej stronie.

Używaj właściwych detergentów do prania odzieży

  • Do prania czarnego stosuj środki dedykowane do prania czarnego.
  • Odzież techniczną pierz tylko z wykorzystaniem specjalnie dedykowanych do tego środków, przeznaczonych do prania odzieży sportowej. Dzięki temu unikniesz zapchania się membran. Nie używaj płynów zmiękczających i wybielaczy.
  • Odzież dzianinową pierz z użyciem środków do tego przeznaczonych.

Pamiętaj: różne rodzaje odzieży wymagają różnego traktowania w trakcie prania

  • Uważaj z wirowaniem. Nadmierne może wypaczyć kształt rzeczy. Stosuj się do zaleceń producenta.
  • Bieliznę pierz w osobnym, specjalnie do tego przeznaczonym woreczku. Wówczas haczyki, fiszbiny czy haftki nie zaciągną pozostałej garderoby.
  • Odzieży technicznej nie wiruj, zamiast tego odpompuj wodę.

Suszenie, prasowanie, przechowywanie

  • Prasuj rzeczy w temperaturze wskazanej przez producenta. Informację znajdziesz na wszywce lub etykiecie. Najlepiej prasuj na lewej stronie.
  • Stosuj się do zaleceń producenta dotyczących suszenia. Czyść chemicznie tylko wówczas, gdy producent na to zezwala.
  • Odzieży termoaktywnej nie susz na słońcu. Może to spowodować jej wyblaknięcie lub skurczenie.
  • Futra naturalne na co dzień najlepiej przechowywać w bawełnianych workach. Przede wszystkim staraj się nie doprowadzić do ich zamoczenia. W razie potrzeby susz w przewiewnym miejscu, z dala od grzejników i kaloryferów. Do futer naturalnych nie należy stosować środków czyszczących.
  • Odzieży dzianinowej nie wykręcaj oraz susz ją w pozycji leżącej. Zalecamy suszenie jej pomiędzy dwoma ręcznikami: ręczniki zmieniamy, aż do momentu, kiedy dzianina będzie sucha, następnie na czystym ręczniku lub kocu formujemy jej kształt.

Pielęgnacja Obuwia

Podstawowe zasady użytkowania obuwia

1. Podczas zakładania i zdejmowania sprawdź, czy dobrze rozsznurowałeś obuwie. Ta prosta czynność sprawi, że cholewka oraz zapiętki pozostaną sztywne i nie ulegną zagięciom, rozciągnięciom i załamaniom.

2. Aby uniknąć załamania zakładek i rozerwania cholewek, do zakładania obuwia używaj łyżki do butów. Znajdziesz ją w przesyłce ze swoim zamówieniem.

3. Unikaj przemoczenia oraz przepocenia obuwia. Nawet prawidłowo konserwowane obuwie można przemoczyć podczas deszczu lub topniejącego śniegu, dlatego w takich warunkach najlepiej sprawdza się obuwie oznaczone jako Waterproof. Jeśli już do tego doszło, susz obuwie w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła. Pamiętaj, że sprzedawca nie odpowiada za wady spowodowane czynnikami zewnętrznymi, jeśli obuwie nie jest przeznaczone do użytkowania w takich warunkach.

4. Jeśli wybrałeś obuwie skórzane bez podszewki bądź z podszewką naturalną barwioną, to może występować farbowanie. Jest to proces naturalny i przejściowy. W obuwiu z podszewką syntetyczną farbowanie nie występuje.

5. Wymiana zużytych wierzchników i sznurówek, jak również dbałość o wnętrze obuwia (wymiana wkładek), pozostaje w Twoim zakresie i nie stanowi podstawy reklamacji.

6. Obuwia używaj zgodnie z jego przeznaczeniem: np. obuwie domowe użytkujemy w pomieszczeniach zamkniętych i suchych, zaś obuwie sportowe na nawierzchniach do tego przeznaczonych.

7. Obcasy skórzane, składkowe i w obciągu skórzanym wymagają konserwacji w taki sam sposób jak wierzch obuwia.

8. Obuwie z oznaczeniami: Waterproof i Water Resistant impregnuj regularnie, a dzięki temu zachowasz wodoodporne właściwości zastosowanych technologii.

Impregnujesz? Konserwujesz? Sprawdź, czy prawidłowo pielęgnujesz!

Stan techniczny obuwia zależy od jego odpowiedniej pielęgnacji. Proces ten warto rozpocząć już od momentu zakupu obuwia. Zalecamy, aby nowe buty - jeszcze zanim zostaną użyte - poddać gruntownej impregnacji. W tym celu na każdy z nich nałóż równomierną warstwę, dopasowanego do danego typu skóry lub innego materiału, produktu impregnującego. Przed nałożeniem upewnij się, czy obuwie nie jest zamoczone lub zawilgocone. Impregnację powtarzaj co jakiś czas oraz po każdym czyszczeniu na wilgotno i mokro. Unikaj polerowania wilgotnych jeszcze butów czy też nadmiernego ich spryskiwania.

Pamiętajmy, że z czasem - wskutek mechanicznego zużycia butów czy wpływów atmosferycznych - działanie impregnatu zostaje częściowo zniesione. Jest to proces naturalny, nieuchronnie prowadzący do spadku jakości obuwia i w dużym stopniu niezależny od jego jakości. Tym niemniej warto zadbać o to, by środki chroniące nasze buty były jak najlepszej jakości i zawierały odpowiednio wyselekcjonowane substancje tłuszczowe i oleje, które - łączone z odpowiednimi barwnikami - odświeżą nasze obuwie. To - jaką wykorzystać technikę i jakich środki użyć - zależy od rodzaju materiału lub skóry, z których wykonano obuwie.

Skóra - skuteczne sposoby konserwacji

Skóra, jak każdy materiał naturalny, może nie zachowywać identycznego koloru oraz struktury na całej powierzchni. Ewentualne różnice w kolorze czy fakturze wynikają z jej naturalnej niejednorodności.

CHOLEWKA ZE SKÓRY LICOWEJ

Zabrudzenia zawsze usuwaj gąbką lub tkaniną, zwilżoną w czystej wodzie. Oczyszczony towar pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Następnie nanieś niewielką ilość pasty lub kremu specjalnie przeznaczonego dla danego materiału i rozprowadź po całej powierzchni. Po wyschnięciu wypoleruj miękką tkaniną. Pamiętaj, aby z ostrożnością stosować pasty samopołyskowe, które mogą uszkodzić materiał wierzchni.

CHOLEWKA Z NUBUKU LUB WELURU

Zabrudzenia usuwaj specjalnie do tego celu przeznaczoną szczoteczką gumową, bądź z mieszanym włosiem. W celu ożywienia koloru nanieś na obuwie specjalny środek koloryzujący w aerozolu zaś w celu zabezpieczenia obuwia jesienno-zimowego przed przemakaniem zastosuj impregnat w aerozolu. Nie używaj past ani kremów, ponieważ plamy tłuszczowe nie będą możliwe do usunięcia.

CHOLEWKA ZE SKÓRY O POPĘKANEJ STRUKTURZE (typ: pull-up crazy horse)

Zabrudzenia przetrzyj wilgotną tkaniną lub gąbką. Po wysuszeniu w temperaturze pokojowej nanieś środek natłuszczający w aerozolu.

CHOLEWKA LAKIEROWANA ORAZ Z MATERIAŁÓW SKÓROPODOBNYCH

Zabrudzenia zmyj za pomocą tkaniny lub gąbki zwilżonej w wodzie i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Po wysuszeniu zastosuj bezbarwny krem lub środki w aerozolu do skór syntetycznych.

CHOLEWKA Z MATERIAŁU WŁÓKIENNICZEGO

Zabrudzenia czyść tylko gąbką zamoczoną w roztworze łagodnych środków piorących, przeznaczonych do tego celu.

OBUWIE WODOODPORNE

Obuwie z wodoodporną membraną odświeżaj przy pomocy nawilżonej szmatki. Na dobrze wysuszoną powierzchnię, najlepiej zagrzaną, nanieś środek konserwujący w aerozolu. Jeśli obuwie jest wodoodporne i zostało wykonane ze specjalnie impregnowanej skóry, zastosuj wosk przeznaczony do tego rodzaju skór lub impregnat w aerozolu. Wierzchni materiał może lekko zmienić odcień, co nie stanowi wady.

PODESZWA ZE SKÓRY

Zabrudzenia podeszwy najlepiej przetrzyj lekko wilgotną tkaniną, a po wysuszeniu w temperaturze pokojowej, nanieś na obrzeże podeszwy oraz obcasa bezbarwną pastę do obuwia. Odczekaj chwilę, a następnie wypoleruj. Postaraj się nie dopuścić do przemoczenia, które może spowodować rozwarstwienie i rozklejenie podeszwy. Jeśli jednak do niego doszło, wysusz obuwie w temperaturze pokojowej.

PODESZWA Z KAUCZUKU TERMOPLASTYCZNEGO Z ELEMENTAMI SKÓRZANYMI

Zabrudzenia przetrzyj wilgotną tkaniną. Przy tego rodzaju obuwia szczególnie unikaj przemoczenia. Jeżeli jednak nie udało Ci się tego uniknąć, obuwie należy suszyć w temperaturze pokojowej.


Pielęgnacja Torebek i Plecaków

Torebek i plecaków nie pierzemy i nie przeciążamy - poznaj zasady

1. Torebki i plecaki, podobnie jak obuwie, użytkuj zgodnie z ich przeznaczeniem. Pamiętaj o prawidłowej, regularnej konserwacji.

2. Uważaj na zbyt duże obciążenie i naprężenie materiału, ponieważ może to powodować uszkodzenia wrażliwych elementów takich jak: uchwyty, paski, szelki.

3. Aby torebka lub plecak zachowały jak najdłużej swoje walory estetyczne, unikaj długotrwałego ocierania o inne powierzchnie oraz zwracaj uwagę na ostre i chropowate przedmioty, które mogą powodować przetarcia lub inne uszkodzenia mechaniczne.

4. Produkty konserwuj adekwatnie do materiału, z którego zostały wykonane. Pranie w pralce lub czyszczenie mechaniczne niszczy produkt oraz jest podstawą do oddalenia reklamacji.